Bihar vármegyei internáltak 1945–1949

A segédlet leírására vonatkozó adatok

A szovjet megszállást követő időszakban kibontakozó terror egyik eszköze az internálás volt. Az internálást – más néven rendőrhatósági őrizetet – és a rendőrhatósági felügyeletet először mint büntetési formát, majd mint megelőző kényszerintézkedést használta az egyre jobban erősödő és a kezdetektől kommunista vezetés alatt álló államhatalom. Az idő, a kommunista párt és a politikai rendőrség befolyásának és erejének növekedésével a „reakciósok” köre egyre bővült, és megteltek az internálótáborok és a börtönök. 1945–1946 folyamán majdnem minden megyeszékhelyen volt egy vagy két internáló- vagy gyűjtőtábor; Budapest területén ekkor 15 tábor működött. Csonka-Bihar vármegye székhelye Berettyóújfalu volt, ahol az internálótábor a Szentpéterszegi út mellett található téglagyárban volt elhelyezve. 1946 őszén megszüntették a vidéki táborokat, felülvizsgálták az internáltak ügyeit, majd egy központi internáló- és gyűjtőtáborba, Buda-Délre helyezték a megbízhatatlan személyeket.

A háború utáni internálási joggyakorlat szabályozását Erdei Ferenc belügyminiszter egy 1945. június 21-én kelt bizalmas, közzé nem tett rendeletében foglalta össze. Ez a rendelet korlátlan internálásra jogosította fel azokat a szerveket, amelyeket megbíztak ennek végrehajtásával. Bővült a politikai rendőrség hatásköre, a rendelet az előzetes őrizetbe vételen túl bírósági ítélet nélküli internálásra is feljogosította őket. Ennek értelmében a társadalomnak több mint a fele vált érintetté, a párttagoktól a pártonkívüliekig. Internálni kellett a szélsőjobboldali szervezetek tagjait, a volt „horthysta” katonatiszteket, csendőröket, B listásokat, feljelentőket, besúgókat és mindazokat, akik a „közösséggel közvetlen kapcsolatuk során elsődleges terjesztői voltak a fasiszta propagandának”.

A Bihar vármegye alispáni irati közt megtalált kimutatást – valószínűleg 1949-ben – a Belügyminisztérium Államvédelmi Hatóságának Debreceni Osztálya készítette, melybe a csonka vármegye (viszont a Cséffa-nagyszalontai járás még idetartozott) lakosai közül internált személyeket gyűjtötték össze. Többségük a vármegye valamelyik településén is született. Azonban vannak köztük olyanok is, akik egy másik vármegye területén születtek, és olyanok is, akik ott születtek, de már nem itt volt a lakhelyük, sőt olyanok is, akiknek se a lakhelye se a születési helye nem Bihar vármegyében volt. Az utóbbiakat valószínűleg ott tartóztatták le.

Az adatbázisba a kimutatásban szereplő összes adatmező – internált neve, születési helye és ideje, foglalkozása, lakhelye, anyja neve és internálásának ideje – bevitelre került; továbbá képmelléklet is segíti a kutatást.

A segédlet kiadására vagy terjesztésére vonatkozó információk

Nincs kitöltve.

A segédlet digitalizált változatának elkészítéséről szóló információk

Nincs kitöltve.

A leírás elkészítésénél felhasznált szabályok, szabványok, konvenciók és protokollok felsorolására

Nincs kitöltve.

Törzsszám
Országkód
HU
Rekordok száma
329

Támogató NKA

Iratanyag típusa névjegyzék

A segédlet jellege névre kereshető

Azonosító 323

Intézménykód MNL-HBML

Általános megjegyzések

A segédlet lezárt vagy folyamatosan bővülő befejezett

Verzióval kapcsolatos információk

Létrehozásában közreműködők Katona Péter, Samu Péter, Szikla Gergő, Tóth Ágnes, Záros Zsolt, Bánki Zsolt, Kántás Balázs

Létrehozásáért felelős személy Tóth Ágnes

A segédlet kódolásáról szolgáltat információkat, ideértve a kódolásért felelős személy(ek) és intézmény(ek) nevét, a kódolás időpontját és körülményeit

A segédlet módosításai és változtatásai

A módosítások rövid összefoglalása

Az egyes változások során végrehajtott módosítások listája

Rekordok pontos száma 329

Összes törzsszámHU MNL HBML IV. 406/a. 10/1949.

* ? " - \
magyar* szórészletet helyettesít, pl.: magyarok, magyaroknak, magyarság sz?n egy betűt helyettesít, pl.: szent, szán, színben "magyar" csak a pontos kifejezésre keres pl. magyarok-ra nem -alma kihagyja azokat a találatokat, amelyben az alma szó megtalálható Részletes keresési útmutató